Po splatnosti je pätina faktúr, platobná morálka sa nezlepšila

18.05.2015 Bratislava

Bratislava 18. mája (TASR) – Po termíne splatnosti je dnes asi pätina objemu vyfakturovaných prostriedkov v slovenskom stavebníctve. Platobná morálka sa podľa šéfov stavebných firiem oproti rovnakému obdobiu minulého roka nezmenila. Vyplýva to z najnovšej Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva za druhý štvrťrok, ktorú pravidelne pripravuje analytická spoločnosť CEEC Research.

Výrazne väčší podiel neuhradených faktúr po splatnosti vykazujú veľké spoločnosti (30,1 %) než stredné a malé firmy (18,9 %). To, že platobná morálka sa v porovnaní s rokom 2014 skôr nezmenila, potvrdzuje 78 % riaditeľov. Iba približne desatina zaznamenala jej medziročné zlepšenie a zostávajúca sedmina sa domnieva, že sa platobná morálka zhoršila.

"Na základe našich skúseností pociťujeme zlepšenie platobnej morálky najmä verejných investorov. Práce, ktoré robíme na verejných zákazkách, dostávame pravidelne uhrádzané na základe dohodnutých zmluvných termínov," opísal generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík. Potvrdil to aj obchodný riaditeľ Doprastavu Ján Záhradník. "V tomto smere môžem vyjadriť spokojnosť," dodal.

Zástupcovia ďalších firiem zase upozorňujú, že podľa niektorých spoločností je morálne nezaplatiť svojim dodávateľom, ak oni sami nedostali zaplatené od svojho obchodného partnera. "Necítime zlepšenie platobnej morálky, skôr vnímame snahu súkromných investorov pri ukončení zákazky vymýšľať dôvody, prečo nezaplatiť celú cenu za dielo. Myslím, že skôr je tendencia zvýšenej opatrnosti spoločnosti pri výbere obchodných partnerov," uviedol riaditeľ firmy Doprastav Export Július Mihálik.

Ťažkosti s platobnou morálkou a nedobytnými pohľadávkami sú podľa analýzy aktuálne jedným z výrazných problémov slovenského stavebníctva. Nadpolovičná väčšina riaditeľov (54 %) dokonca nepovažuje možnosť reštrukturalizácie za lepšie riešenie ako ukončenie činnosti dlžníka. Opačný názor má zhruba tretina šéfov stavebných firiem.

"Zákon o reštrukturalizácii láka stavebné spoločnosti zúčastňovať sa na veľkých tendroch s dampingovými cenami, pretože majú odkryté zadné vrátka. Spoločnosti, ktoré cítia politickú podporu, sa spoliehajú na to, že súd im schváli návrh na reštrukturalizáciu, preto deformujú cenovú úroveň mimoriadne nízkymi cenami, pretože dosiahnuté straty za nich zaplatia ich subdodávatelia," myslí si výkonný riaditeľ firmy Unistav František Kočiško.
 

Vyberte región